תביעה על סכום קצוב

תביעה על סכום קצוב

גביית חובות באמצעות מערכת הוצאה לפועל הינו הכלי החוקי היחיד המאפשר לגבות את החוב לו זכאית יישות משפטית (בהתאם לחוק ההוצל"פ "זוכה" – מי שפסק דין ניתן לזכותו, לרבות חליפיו) מכוח פסק דין, הסכם, התחייבות, ערבות, שטר וכו'..

כעת נתייחס להליך גבייה מסוג תביעה על סכום קצוב (סעיף 81א' לחוק ההוצאה לפועל, תשכ"ז-1967). הליך זה מקנה לזוכה ועורך דינו כלי לפתוח תיק בהוצאה לפועל כנגד החייב ללא הליך קודם בבית המשפט   (מומלץ להעזר בעורך דין הוצאה לפועל המתמחה בתחום).

כאן יש מקום לעצור ולהסביר, כי פתיחת תיק הוצאה לפועל כנגד החייב ללא הליך מקדים בבית המשפט מהווה יתרון משמעותי לזוכה אשר חוסך זמן יקר והוצאות הכרוכות בניהול הליך משפטי (לשם קבלת אסמכתא חוקית לקיום החובה).

 

מידע נוסף אודות תביעה על סכום קצוב

ביצוע תביעה על סכום קצוב (תיקון מס' 24) תשס"ג-2002 (תיקון מס' 29) תשס"ט-2008 (תיקון מס' 46) תשע"ה-2015

81א1. (א)        תביעה שהיא אחת מאלה:

(1)  תביעה על סכום כסף קצוב הבאה מכוח חוזה או התחייבות מפורשים, שיש עליה ראיה בכתב.

(2)  תביעה הבאה מכוח חיוב לשלם סכום כסף קצוב שעילתו בהוראה מפורשת של חיקוק.

ניתן לבקש לבצעה בהוצאה לפועל כמו פסק דין של בית משפט בכפוף להוראות סעיף זה, ובלבד שסכום התביעה אינו עולה על 75,000 שקלים חדשים ביום הגשתה, והוא אף אם עלה הסכום לאחר מכן מחמת הפרשי ריבית או הצמדה (בסעיף זה – תביעה על סכום קצוב).

מכאן ברור שתביעות מכוח ערבות, חוזה, שטר חוב, חשבונית חיוב וכו', החוסות תחת הסעיף האמור מתנהלות בלשכת ההוצאה לפועל תוך בקרה של רשם / ראש הוצאה לפועל ומכילות, בין היתר, את הזכות של הזוכה לנקיטת הליכים מבצעיים כנגד החייב ונכסיו (ככל שישנם) לרבות הליכי עיקול, מימוש והטלת הגבלות שונות במטרה להביא לפירעון של החוב בדרך היעילה ביותר תוך שמירה ואיזון על זכויות החייב והזוכה.

כלי זה של תביעה לסכום קצוב נוצר במערכת המשפט על מנת לשחרר לחץ מבתי המשפט וטריבונלים שיפוטיים אחרים וזאת שעה שניכר שתביעת הזוכה חזקה ביותר ואין כל צורך לנהל בירורים נוספים בפני גורם שיפוטי מוסמך. יחד עם זאת, מומלץ לבנות מראש אסטרטגיה לפי אופי המקרה ולהכין תשתית ראייתית, לרוב נשלח לחייב מכתב התראה לפני נקיטת הליך משפטי, דבר המחזק את אופן ההתנהגות ומגדיל משמעותית סיכוי הצלחה בהליך, או, הרבה פעמים, מונע את ההליך כולו.

מניסיוננו, החייב הישראלי הממוצע משתדל למשוך זמן, נותן הבטחות סרק, מחזיר חלק קטן מהחוב ושוב נעלם לעוד מספר חודשים וכו', כל זה בתקווה להתנער מהחוב, איך ברגע שהוא מקבל מכתב התראה מעורך דין הוצאה לפועל, המסביר באופן יסודי, מקצועי וברור מה הולך לקרות לחייב ותוך כמה זמן (מעיכוב יציאה מהארץ ועד עיקולי משכורת וחשבון בנק), יותר ממחצית החייבים מוצאים הסדר לסגירת החוב המקובל על שני הצדדים וללא הליך משפטי. חשוב מאוד להתייעץ עם עו"ד הוצאה לפועל גם כדי לא לגרום נזק ולהבין את סיכויי התביעה – דבר שמונע בהרבה מקרים בזבוז זמן וכסף מיותרים לשני הצדדים.

מבלי לגרוע מהאמור לעיל, לחייב שמורה הזכות להגיש התנגדות לביצוע תביעה על סכום קצוב שהגיש הזוכה במידה ובידי החייב טענות הגנה מוצדקות מהותיות או דיוניות כנגד התביעה.

חשוב להדגיש כי גביית חוב באמצעות הגשת תביעה על סכום קצוב ע"י עו"ד הוצאה לפועל אינה הדרך היחידה המובילה לפרעון החוב , אך בהחלט דרך זו יעילה וזולה משמעותית משאר האופציות שהמשפט בישראל מספק.

ניתן ליצור קשר עם משרד עורכי דין הוצאה לפועל מיסקביץ', המשרד מעניק מענה מקצועי בנושא ונשמח להשיב לכל שאלה בנוגע להליכי גבייה / הגנה במסגרת תביעה על סכום קצוב.

אין האמור לעיל בכתבה זו מהווה ייעוץ משפטי, כל שימוש במידע המצוי בכתב עת זה הינו באחריות הקורא בלבד.

צרו קשר עכשיו ואנו נשמח לעזור גם לכם!

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
תוכן העמוד:
מהי ערבות – משמעות משפטית

מאמר זה יעסוק בנושא של כתב ערבות ובמשמעות המשפטית שלו. ראשית יובהר ויוסבר המושג, יובהר מתי יופעל למעשה כתב הערבות כנגד הערב, יפורטו סוגי הערבויות

קרא עוד »
בדיקת שיקים

אם אתם מנהלים את אותו עסק או את אותה החברה מזה שנים אתם בוודאי מכירים את הסיטואציה שבה צ'קים שאנשים נותנים לכם חוזרים. מדובר על

קרא עוד »
פתיחת תיק בהוצאה לפועל

ישנם עסקים רבים שנאלצים מדי פעם לגבות חובות שהצטברו ולא שלמו. אנשים רבים המשמשים כלקוחות של אותם עסקים, לא זוכרים או לא שמים לב לחובותיהם

קרא עוד »
דילוג לתוכן