הסדר חוב אשראי

זה נשמע לנו אולי רחוק אבל הסדר חוב אשראי, הוא אירוע שכל אחד מאתנו יכול לחוות. אם זה בשל חובות רבים שהצטברו, וההכנסות לא מכסות עליהם, בשל תכנון כלכלי לקוי, ואם זה צורך שמגיע בגלל אירוע רפואי פתאומי. בכל מקרה, כל אחד מאתנו יכול למצוא את עצמו מבצע הסדר חוב. מה זה אומר הסדר חוב באשראי? מתי מבצעים את זה? ואיך בוחרים את עורך הדין המתאים לטפל במקרה כזה? כל הפרטים במאמר שלפניכם.

 

הסדר חוב – מה זה אומר?

משא ומתן והסכם

באופן כללי כשמדברים על הסדרי חוב, הכוונה למצב שיש חייב, שיש לו חובות כלפי נושה מסוים. החייב מבין שהוא חייב לעשות שינוי, בדרך כלל כשהוא מבין את זה כי פשוט חסר לו תקציב להוצאות הכרחיות. במקרה כזה, החייב, בעזרת עורכי דין, יפנה לנושה ויבקש להסדיר את החוב. ההליך לאחר הפנייה כולל בדרך כלל משא ותן על פריסת התשלומים, אם זה הסכומים שישולמו בכל תשלום, ואם זה משך התשלומים. לאחר שהדברים יוסכמו, הצדדים יחתמו על ההסכם. בשלב זה, ההסכם יוגש לבית המשפט, שיאשר אותו. חשוב לציין שאישור הסכם בין נושה לחייב, של הסדר חוב, הופך את ההסדר למחייב, עבור שני הצדדים.

 

החוב

מה קורה לחוב? אחרי שהחייב, מקיים את חלקו בהסכם, כלומר, משלם את הסכומים עליהם סוכם, לפי הזמנים שסוכמו בהסכם, מגיע בעצם מילוי חלקו של הצד השני, של הנושה, והחוב נמחק. אם החייב לא ממלא את חלקו, ההסדר מתבטל. חשוב לציין, שבזמן ההסדר, הנושה לא יכול להפעיל הליכי הוצאה לפועל. למה? הוא לא יכול "להנות", מכל העולמות, גם לקבל את החזר החוב, וגם להפעיל ביחד את ההוצאה לפועל, שבעצם לוקחים מהחייב את הכסף בעזרת סנקציות וכוח.

 

הסדר חוב באשראי

חובות לחברת האשראי הם נתח לא קטן מהחובות של משקי הבית בישראל. למי מאתנו אין כרטיס אשראי בו הוא משתמש לכל הקניות שלו. היקף החובות עבר כבר כמה שיאים, וצריך לדעת שחובות לחברת האשראי הם חובות, ואפשר להיכנס למעגל חובות לא נעים בכלל, אם מגיעים למצב שסך החובות גדול מדי. עו"ד דניאל ינובסקי הוא הכתובת שלכם במקרים כאלה, אפילו כדי להתייעץ באופן רשמי לדעת אם אתם כבר בשלב שאתם בבעיה.

 

שאלות ותשובות בנושא הסדר חוב אשראי

 

בין אם החוב שלכם כלפי חברת האשראי, ובין אם לנושים פרטיים, יש כמה תנאים שאתם רוצים לדבר עליהם במסגרת ההסכם להסדר חוב. ואלו התנאים האפשריים:

הפחתת החוב – אחד הדברים הראשונים שעולים במשא ומתן בין נושה לחייב, הוא הפחתת גובה החוב של החייב. מה החייב מרוויח זה ברור. השאלה מה הרווח של הנושה? התשובה היא שהרווח העיקרי הוא עצם החזרת החוב. לנושים אין תמיד ודאות שהחייבים יחזירו להם את החוב. במקרה של הסדר, גם אם מדובר בסכום מופחת, בסופו של דבר ההסכם נערך ונתחם, והנושה יודע שהוא לפחות יקבל משהו. בטח אם החייב במצב קשה ועומד בפני חשש לפשיטת רגל, חדלות פירעון כפי שזה נקרא היום.

הארכת תקופת הפירעון – לכל חוב יש מועד בו על הנושה לפרוע אותו. בחובות לחברת האשראי יש תאריך בתחילת החודש או באמצע, ובו חברת האשראי בעצם גובה את חובה. כמעט כל חייב יבקש בהסדר, להאריך את תקופת הפירעון. במהלך הארכת התקופה, ינסה החייב לפעול להחזר החוב ולהשגת סכומי הכסף החסרים לו. משרד עורכי דין דניאל ינובסקי יסייע לכם לקבל את הארכת הזמן הדרושה לכם באופן חיוני כל כך.

שינוי הריבית – גם במקרה הזה, החייב ינסה להשיג את שינוי הריבית, ואילו הנושה, לעיתים יסכים לרחם על החייב, ולהוריד לו את סכומי הריבית, ולעיתים יתעקש על הריבית שהייתה קבועה מלכתחילה. 

מתן ביטחונות נוספים – כל עורך דין הסדרי חוב, ובטח עורך דין שמתעסק בהסדרי חובות לחברות אשראי, יגיד לכם שאחד הדברים הבעייתיים דווקא בתור נושה, זה חוסר הוודאות. נכון, תמיד יש לנושה רזרבות, והוא משאיר לעצמו עוד סכומים כאלה ואחרים בצד. אבל לעיתים קרובות, הנושה עצמו, בעל חובות לאחרים, ולכן כל הנושא הרבה יותר מורכב. זו בדיוק הסיבה, שבמקרה והחייב מסכים במהלך המשא ומתן לתת לנושה ביטחונות נוספים, יכו להיות שבכך הוא משיג לעצמו את הסדר החוב הדרוש לו כל כך. 

ויתור על זכויות נושים

במקרה הזה, מומלץ מאוד להתייעץ עם עורך דין. לא כל נושה מסכים לוותר על הזכויות שלנו, ואם פגשתם נושה שמוכן לוותר על כל מיני זכויות שלו, תבדקו לפני שלא מדובר בתרגיל מחוכם שנערך לכם. בכל מקרה, זכותם של הנושים כמובן לוותר על זכויות מסוימות. ,במסגרת הסדר, תופתעו לשמוע שהנושים לעיתים מוכנים לוותר על כספים המגיעים להם. גם זה, בעיקר מתוך רצון להגיע לשקט וכמה שפחות סכסוכים או התדיינויות משפטיות. 

במקרה שהמשא ומתן על ההסדר נכשל, החלופה האחרונה של החייב היא לבקש מבית המשפט להכריז עליו כחדל פירעון, כלומר, כפושט רגל, וכאחד שלא מסוגל לשלם את חובותיו. בהליך של חדלות פירעון, מוגשת בקשה לבית המשפט, ועוד לפני ההכרזה הרשמית על החייב כחדל פירעון, בית המשפט יכול הוא להחליט, שהוא מורה לצדדים להגיע להסדר חוב. במקרה כזה, בית המשפט יהיה הגורם שקובע את תנאי ההסדר, וכמובן שזה יחייב את הצדדים.

חשוב לציין, שלפי תיקון 4 לחוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, תשע"ח – 2018, עומדת לחייב לחברות האשראי הגנה מיוחדת, שמאפשרת לו כאמור להקפיא במשך המשא ומתן, את כל ההליכים שמתנהלים מולו, בין אם מדובר בהליכי הוצאה לפועל, ובין אם מדובר בהליכים משפטיים. שימו לב, שאחד הדברים שיכולים לסייע לכם בהתנהלות מול חברת האשראי, ואת זה גם יספר לכם עו"ד דניאל ינובסקי, הוא שימוש בהפעלת לחץ. זה יכול להיות, בין השאר, גם איומים בפניה להליכי חדלות פירעון, כפי שנכתב לעיל. לחברת האשראי יש אינטרס להרוויח, וחייב חדל פירעון, לא יגרום לה ליותר הכנסות, ולכן זה הליך שהיא מנסה למנוע. במקרה של משא ומתן קשוח, מומלץ להשתמש בקלף הזה, כמובן במידת האפשר ותוך התייעצות עם עורך דין. 

כפי שכבר ניתן להבין, המשא ומתן להסדר חוב מול חברות האשראי הוא לא קל. מדובר בחברה עסקית, שלא רואה יותר מדי את טובת הצד שמנגד, אלא את שורת הרווח שלה. בדיוק מהסיבה הזו, אתם צריכים עורך דין בעל ניסיון, מקצועי, ואחד שאתם סומכים עליו. בדיוק מישהו מהסוג של עו"ד דניאל ינובסקי.

לסיכום, הסדרי חוב בכלל, והסדרי חוב באשראי בפרט, הם הליכים מורכבים שדורשים ידע מוקדם, ניסיון, והרבה יצירתיות ומחשבה חדשנית ומורכבת. לצורך זה, אתם צריכים גם עורך דין להסדרי חוב. אחד שאתם סומכים עליו, שישקף עבורכם את מצבכם, וכמובן ידאג לכם מול חברות האשראי. בחרו עורך דין עם ניסיון, עליו שמעתם המלצות מחברים, מישהו שאתם באמת יכולים לסמוך עליו.

הסדר חוב אשראי
הסדר חוב אשראי
לשיתוף המאמר:

לייעוץ עם עו"ד דניאל ינובסקי מלאו טופס עכשיו:

4.9
מבוסס על 183 ביקורות
כתוב לנו ביקורת ב
Google user
Адвокаты, которые работают для своих клиентоа!עורכי דין שעובדים עבור לקוחותיהם
js_loader

אודות המחבר:
עורך דין דניאל ינובסקי

בוגר LL.B בקריה האקדמית אונו בשנת 2007. תחומי ההתמחות של משרד עורכי דין דניאל ינובסקי – חדלות פירעון לרבות אכיפת חיובים, מחיקה וגביית חובות (הוצאה לפועל), פשיטות רגל – חדלות פירעון והסדרי חוב.
למידע נוסף

מידע נוסף בנושא

לקבלת ייעוץ משפטי
חייגו עכשיו!

Google ג גוגל
4.9
מבוסס על 183 ביקורות
js_loader