השמצה או לשון הרע?

לשון הרע היא עבירה חמורה שעלולה לגרום נזק משמעותי לאדם או לארגון. זה מתרחש כאשר מתפרסם מידע כוזב על אדם או ארגון, פוגע במוניטין שלהם וגורם לפגיעה במעמדו בקהילה. חשוב לציין שהשמצה יכולה ללבוש צורות רבות, כולל לשון הרע, הצגת מידע שאינו נכון, שגוי, שקרי ועוד. לשון הרע היא הצהרה כוזבת כתובה או שפורסמה הפוגעת במוניטין של אדם או ארגון. 

לשון הרע היא הצהרה כוזבת בעל פה או בכתב הפוגעת במוניטין של אדם או ארגון. גם לשון הרע וגם השמצה נחשבים ללשון הרע ונתונים לתביעה משפטית. חשוב גם להבין שהשמצה יכולה להתרחש בהקשרים רבים ושונים, כולל מדיה חברתית, מדיה חדשותית ואינטראקציות אישיות. לשון הרע היא עבירה חמורה שעלולה לגרום נזק משמעותי לאדם או לארגון. 

 

התמודדות עם לשון הרע 

בישראל, לשון הרע מוסדרת בחוק איסור לשון הרע., תשכ"ה-1965.  אם נפלתם קורבן ללשון הרע, קיימות מספר אפשרויות להתמודדות עם המצב. אפשרויות אלו כוללות הגשת תביעה, נקיטת פעולות תקשורת ופעולות משפטיות אחרות. 

הגשת תביעה

הגשת תביעה היא הפעולה הנפוצה ביותר שננקטת כדי להתמודד עם לשון הרע. תביעה מוגשת כאשר אדם או ארגון מבקשים פיצוי על נזקים שנגרמו עקב לשון הרע. כדי להצליח בתביעה, על התובע להוכיח כי המצב שאירע הוא אכן לשון הרע וכי הוא גרם לנזק משמעותי לאדם או לארגון. 

פעולות תקשורת הן פעולות הננקטות כדי לנטרל לשון הרע וליישר קו הציבור עם התובע. פעולות תקשורת כוללות פרסום מאמרים, פוסטים במדיה חברתית וצורות אחרות של פרסום. בנוסף להגשת תביעה ופעולות תקשורת, ישנן פעולות משפטיות נוספות שניתן לנקוט כדי להתמודד עם לשון הרע. כך למשל, ניתן להפעיל צו עשה לפרסום התנצלות בגין הוצאת לשון הרע על ידי בית משפט. 

כדוגמה, בנובמבר 2022 הפסיד בנו של ראש הממשלה ביבי נתניהו –  יאיר נתניהו הפסיד בתיק דומה ושילם לסתיו שפיר 250 אלף שקל.

סיכום

לסיכום, לשון הרע היא עבירה חמורה העלולה לגרום נזק משמעותי לאדם או לארגון. אם נפלתם קורבן ללשון הרע, קיימות מספר אפשרויות להתמודדות עם המצב, לרבות הגשת תביעה, נקיטת פעולות תקשורת ופעולות משפטיות נוספות. 

חשוב להבין את הצורות השונות של לשון הרע, כולל לשון הרע והשמצה, ואת ההקשרים השונים שבהם היא יכולה להתרחש. אם אתה סבור שנפלת קורבן ללשון הרע, חשוב להתייעץ עם עורך דין לשון הרע מוסמך כדי להבין את האפשרויות שלכם ולנקוט פעולה מתאימה.

משרדנו מתמחה בתחום לשון הרע ואנחנו נשמח לעזור גם לכם!
פנו עכשיו לשיחת ייעוץ ללא עלות. 

השמצה או לשון הרע?
השמצה או לשון הרע?
לשיתוף המאמר:

צור קשר עכשיו
לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:

אודות המחבר:
עורך דין דניאל ינובסקי

בוגר LL.B בקריה האקדמית אונו בשנת 2007. תחומי ההתמחות של משרד עורכי דין דניאל ינובסקי – חדלות פירעון לרבות אכיפת חיובים, מחיקה וגביית חובות (הוצאה לפועל), פשיטות רגל – חדלות פירעון והסדרי חוב.
למידע נוסף:

מידע נוסף בנושא

לקבלת ייעוץ משפטי
חייגו עכשיו!