הסדר נושים בהוצאה לפועל

כאשר אדם מצוי בהליך חדלות פירעון במסגרת הוצאה לפועל, באפשרותו לפנות להסדר נושים. המטרה העומדת מאחורי הסדר נושים היא למצוא הסכמה משותפת בין הנושים לבין החייב, באופן שיקל על הליך חדלות הפירעון. מאמר זה יסביר מהו הסדר נושים בהוצאה לפועל, איך זה משפיע על הליך חדלות הפירעון וכיצד עורך דין יוכל לעזור לכם.

 

מהי חדלות פירעון?

חדלות פירעון מוגדרת כ"מצב כלכלי שבו חייב אינו יכול לשלם את חובותיו במועדם, בין אם מועד פירעונם הגיע ובין אם לאו, או שהתחייבויות החייב, לרבות התחייבויות עתידיות ומותנות שלו, עולות על שווי נכסיו" בסעיף השני של חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי. דהיינו, כאשר אדם מצוי בחובות שאינו יכול לשלם במועד פירעונם, הוא מצוי בחדלות פירעון.

רבים מכירים את המושג "חדלות פירעון" כ"פשיטת רגל", אשר מעורר קונוטציות שליליות מאוד. כחלק משינוי המגמה בדיני פשיטת הרגל, חוקק החוק החדש במקום פקודת פשיטת הרגל המנדטורית, וחל על כל חייב שהכריז על פשיטת רגל לאחר 15.09.19.

הסדר נושים בהוצאה לפועל
הסדר נושים בהוצאה לפועל

מהו הסדר נושים בהוצאה לפועל?

במסגרת הסדר נושים, מתבצע שיח ישיר יותר בין החייב לבין הנושים שלו. כן, הוא יוכל לשנות את תנאי התשלום באופן שיתאים לשני הצדדים. חשוב להבין שגם לנושים רבים יש אינטרס לשתף פעולה עם הסדר נושים, כיוון שרבים מעדיפים החזר כספי נמוך יותר אך מידי מאשר החזר כספי גבוה אשר ישנו סיכוי שלא יתקבל לעולם.

כמו כן, חשוב לזכור שבמידה והחייב מקבל צו הפטר מלא (כלומר, פטור מלא מחובותיו), הנושים לא ייראו אפילו שקל אחד מהכסף שהוא חייב להם.

ניתן לפנות להסדר נושים גם בטרם פתיחת הליך חדלות פירעון, או בכל שלב במהלכו.

 

כיצד מתנהל הליך חדלות פירעון בהוצאה לפועל?

הליך חדלות פירעון מתנהל במסגרת רשות ההוצאה לפועל כאשר חובותיו של החייב נעים בין 50,000 ₪ ל- 150,000 ₪.

אם החייב הגיש בקשה לפתיחת הליך חדלות פירעון ובקשתו מאושרת, הוא יוזמן ע"י רשות ההוצאה לפועל על מנת לגבש הסכם תשלומים להחזר החוב. אסיפת נושים, הכוללת את כל הנושים של החייב, תוזמן כאשר הניסיון לגבש הסדר תשלומים נכשל, או כאמור – בכפוף לבקשתו של החייב ולהסכמתם של הנושים.

 

איך מתנהל הסדר נושים?

בהסדר נושים בהוצאה לפועל, יש לאחד את כלל הנושים באמצעות איחוד תיקים על מנת שלא להפלות אף נושה. לאחר שיתנהל משא ומתן על תשלומי החובות, יש לקבל את אישורו של רשם ההוצאה לפועל כדי לאשר את החלטתם של הנושים ושל החייב.

להליך זה אין צורך להגיע מיוצגים על ידי עורך דין, אך בהחלט מומלץ – עורך דין מיומן יסייע לכם לנהל משא ומתן מושכל יותר, ויידע לייעץ לכם מתי ההצעה שניתנה לכם טובה ומתי עדיף לוותר ולהמשיך בהליך כרגיל.

מרגע קבלת האישור, הליכי הגבייה שעומדים כנגד החייב יוקפאו. זאת, על מנת לשתף פעולה עם שיקומו של החייב, שהרי כל עוד מתנהלים כנגדו הליכי גבייה הוא יתקשה לעמוד בתשלומיו החודשיים ולצאת מחובותיו בהתאם להסדר הנושים. עם זאת, אי עמידה בהסכמי התשלומים כפי שנקבעו בהסדר הנושים עשויה "להפשיר" את הליכי הגבייה ותחשוף את החייב לגבייה ועיקולים.

 

מה קורה אם הסדר הנושים נכשל?

אם הסדר הנושים נכשל, יינתן צו פתיחת הליכים שבמסגרתו מתבצעות שלוש פעולות:

 

פרסום צו פתיחת הליכים לציבור

צו פתיחת ההליכים יתפרסם באתר ההוצאה לפועל לצד הודעה שתישלח לנושים של החייב.

 

הטלת הגבלות על החייב

הטלת הגבלות על החייב נועדה על מנת להבטיח את מחויבותו של החייב להליך. ההגבלות הנפוצות הן הגדרת החייב כלקוח מוגבל בבנק, מתן צו איסור יציאה מהארץ וקביעת חובת תשלומים חודשית.

 

מינוי נאמן

הנאמן, שמונה על ידי רשות ההוצאה לפועל, הועסק על מנת לחקור את מצבו הכלכלי של החייב ולהעביר ממצאים לרשות ההוצאה לפועל באשר לאופן חלוקת נכסיו של החייב והמתווה לשיקום כלכלי שיתבקש לעמוד בו. כל הנושים של החייב צריכים להגיש תביעות חוב לנאמן עד שישה חודשים מצו כינוס הנכסים.

לאחר תשעה חודשים, בתום בדיקתו של הנאמן, החייב יוזמן לדיון בלשכת האכיפה והגבייה. במידת הצורך, יינתן צו שיקום כלכלי שכולל את כל ההגבלות שהחייב צריך לעמוד בהם על מנת להשלים את התהליך ולקבל פטור מחובותיו.

 

הסדר נושים בהוצאה לפועל – אל תעשו זאת ללא עורך דין

כאמור, אין חובה ממשית להתלוות על ידי עורך דין בהסדר נושים בהוצאה לפועל. אף על פי כן, נמליץ לכם בחום להיעזר בעורך דין המתמחה בהוצאה לפועל ובהסדר נושים בפרט. אינכם מחזיקים במומחיות מספיקה על מנת לדעת לנהל משא ומתן בתחום, ובוודאי ללא הכשרה בתחום ההוצאה לפועל ודיני חדלות הפירעון.

זכרו כי ייתכן בהחלט שההצעה שתקבלו במסגרת הסדר נושים אינה טובה ומשתלמת דיה, וכי אולי ישנן אפשרויות אחרות המתאימות לכם יותר. לשם כך, היעזרות בעורך דין במהלך הסדר הנושים והליך חדלות הפירעון בהוצאה לפועל כולו היא הצעד הנכון לחייב שמעוניין לצאת מחובותיו באופן המהיר והיעיל ביותר.

במהלך הליכי חדלות פירעון זכויותיהם וחירויותיהם של החייבים נוטות להיפגע בקלות, ולכן חשוב שתיעזרו בעורך דין המתמחה בתחום אשר יעמוד על זכויותיכם בכל שלב ושלב.

מצויים בחובות? אל תתמודדו עם כך לבד! אנחנו במשרד עורכי הדין ינובסקי שמחים להזמינכם ליצור עמנו קשר, על מנת שנוכל ללוות אתכם לאורך כל ההליך. אנו מחזיקים בניסיון רב שנים בתחום ובהצלחות רבות, ונשמח לעזור גם לכם לבנות מחדש את עתידכם ולהבטיח לעצמכם חיים נטולי חובות.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
תוכן העמוד:
עורך דין השכרת דירה

רוב האנשים משכירים דירה בשלב כזה או אחר במהלך חייהם. חלק עושים זאת מטעמים כלכליים – אין התחייבויות כלפי משכנתא וריביות גבוהות ובעלי הדירה בכל

קרא עוד »
מה זה חדלות פירעון

חובות הם ללא ספק מצב לא פשוט – קושי כלכלי הוא מקור גדול ללחץ ולייאוש, וככל שהוא אינו מטופל בהקדם הוא עלול להוביל למצב כלכלי

קרא עוד »
מחיקת חובות בעקבות משבר קורונה

וירוס הקורונה והנחיות ממשלת ישראל ומשרד הבריאות הביאו אתם משבר כלכלי בלתי צפוי ובלתי נמנע. אזרחי ישראל מתחלקים ל-2 קבוצות עיקריות: עובדים שכירים ועובדים עצמאים

קרא עוד »
עמוד תודה

פנייתך התקבלה בהצלחה עורך דין דניאל ינובסקי יצור איתך קשר בהקדם האפשרי. תודה על פנייתך! בינתיים אנו מזמינים אותך להמשיך לקרוא באתר בנושאים הבאים למטה.

קרא עוד »
דילוג לתוכן