עיקול משכורת

במסגרת הליכי הוצאה לפועל,  החוק מקנה אפשרות להפעלת לחץ על חייבים, שמתחמקים מתשלום חובותיהם, באמצעות עיקול משכורת, עיקול חשבון בנק, הגבלת חידוש רישיון נהיגה, צו עיכוב יציאה מהארץ וכו'.

כמו כן, לשם השבת הכספים שמגיעים לנושים, ניתן לתפוס את נכסי החייב. במקרים מתאימים בתי המשפט או לשכות הוצאה לפועל מוציאות צו עיקול לבקשת זוכה.

 

מידע נוסף אודות עיקול משכורת

סוגי עיקול בהליך הוצאה לפועל:

עיקול כספים שמגיעים לידי החייב מצד ג' –  לרוב מדובר במשכורת של החייב. העיקול מתבצע באמצעות מסירת הודעה לצד ג' – המעסיק, לפיה עליו למסור חלק מכספי המשכורת של החייב ללשכת ההוצאה לפועל.

עיקול מטלטלין – מתבצע על ידי נציגי ההוצאה לפועל : הם מגיעים למקום המצאות המטלטלין, תופסים אותם ומעבירים למשמרת במחסנים שמיועדים לכך.

עיקול מקרקעין– מתבצע על ידי רישום הערה מתאימה בפנקסי רישום מקרקעין, במטרה להיפרע ממימוש מהנכס בבוא היום ו/או למצער למנוע מהחייב להבריח את הנכס לצדדים שלישיים.

עיקול חשבון עו"ש – עיקול זה מתבצע על ידי הודעה למוסד בנקאי על מנת לתפוס ולממש זכויות וכספים המצויים בחשבון הבנק של החייב.

סוגי הגבלות

החוק אוסר על עיקול שכר עבודה חודשי – סעיף 8 לחוק הגנת השכר, התשי"ח-1958.מטרתה של ההגנה שמקנה סעיף 8, היא להשאיר אחוז מינימלי מהמשכורת המעוקלת בידי העובד.

ע"פ החוק, שכר העבודה החודשי לא יהיה ניתן לעיקול, להעברה או לשעבוד סכום השווה לגמלה שהייתה משתלמת בחודש שקדם לתשלום השכר לאותו עובד לפי הרכב משפחתו אילו היה זכאי לגמלה. עם זאת, החוק קובע, כי ההגנה לא חלה על עיקול, העברה או שעבוד לצורך תשלום מזונות.

במידה וסכום הפטור מעיקול מהווה יותר מ-70% משכר העבודה, הסכום שאינו ניתן לעיקול, להעברה או לשעבוד יקטן כדי 70% מאותו שכר.

קצבאות, שכר מלשכת העבודה, ביטוח לאומי ועוד – תשלומי הכנסה ממקורות אחרים – ייחשבו כמשכורת לצורך ההגנות שמספק סעיף 8 לחוק הגנת השכר.

להלן טבלת המצבים והסכומים, נכון לשנת 2024:

מצב משפחתי הסכום נטו שיש להשאיר בידי העובד לפי שכר חודשי סכום נטו שיש להשאיר לעובד לפי שכר יומי
יחיד/ה 2,452 ש"ח 98.06 ש"ח
שני בני זוג 3,677 ש"ח 147.09 ש"ח
שני בני זוג עם ילד 4,266 ש"ח 170.62 ש"ח
שני בני זוג עם 2 ילדים ומעלה 4,854 ש"ח 194.16 ש"ח
הורה עצמאירווק/ה, גרוש/ה, אלמן/ה וכו+ ילד 4,010 ש"ח 160.38 ש"ח
הורה עצמאי + 2 ילדים ומעלה 4,990 ש"ח 199.61 ש"ח
  • שכר נטו הינו שכר נקי לאחר ניכויי מס הכנסה, ביטוח לאומי, מס בריאות וכל ניכוי אחר שמעסיק חייב לנכות משכר העובד על פי חוק.

 

ביטול עיקולים

חשוב להבין כי העיקולים נועדו להביא את החייב לפירעון חובו, כי רשם ההוצאה לפועל סבור שיש לחייב יכולת לשלם והוא מתחמק.   במקרים רבים ניתן לבטל עיקול משכורת או חשבון בנק תוך ימים ספורים, ניתן גם למנוע הטלת עיקול כזה ובכך לאפשר לחייב, למרות חובותיו, לנהל חיים רגילים. ניתן לקבל פרטים נוספים אצל עורך דין הוצאה לפועל.

ביטול עיקול – הלכה למעשה

ביטול עיקול זאת למעשה החלטה של רשם הוצאה לפועל לבטל החלטה קודמת של הטלת עיקול. עקב כך ביטול עיקול היינו הליך רגיש שדורש הכרת חוקים רלוונטיים ופסיקה עדכנית, דייקנות וחדות מחשבה. ביטול עיקול ייבחן במסגרת בחינת כלל תיק ההוצל"פ, התנהלות החייב והמידע המצוי בתיק.

מקרים בהם ביטול העיקול קריטי

  • עיקול משכורת המונע לעמוד בצו תשלומים – ראוי לביטול.
  • עיקול מטלטלין שאינם רכושו של החייב.
  • עיקול רכב שנמכר, אך הבעלות טרם הועברה במשרד הרישוי.
  • עיקול מכשיר המשמש לפרנסתו של החייב או מונע עבודתו.
  • עיקול על מקרקעין מבלי להגיש בקשה למכור אותם במשך 3 שנים, או חלפו עשר שנים ממועד רישום עיקול מקרקעין בטאבו ולא נעשה דבר.
  • עיקול שקיבל צד ג' ואין בידיו נכסים של החייב.

חקיקה ונהלים

*אין האמור לעיל בכתבה זו מהווה ייעוץ משפטי, כל שימוש במידע המצוי בכתב עת זה הינו באחריות הקורא בלבד.

שירותים בתחום הוצאה לפועל

צרו קשר עכשיו ואנו נשמח לעזור גם לכם

עיקול משכורת
עיקול משכורת
לשיתוף המאמר:

לייעוץ עם עו"ד דניאל ינובסקי מלאו טופס עכשיו:

4.9
מבוסס על 183 ביקורות
כתוב לנו ביקורת ב
Google user
Адвокаты, которые работают для своих клиентоа!עורכי דין שעובדים עבור לקוחותיהם
js_loader

אודות המחבר:
עורך דין דניאל ינובסקי

בוגר LL.B בקריה האקדמית אונו בשנת 2007. תחומי ההתמחות של משרד עורכי דין דניאל ינובסקי – חדלות פירעון לרבות אכיפת חיובים, מחיקה וגביית חובות (הוצאה לפועל), פשיטות רגל – חדלות פירעון והסדרי חוב.
למידע נוסף

מידע נוסף בנושא

לקבלת ייעוץ משפטי
חייגו עכשיו!

Google ג גוגל
4.9
מבוסס על 183 ביקורות
js_loader