בדיקת תיק חדלות פירעון

כל בעל עניין בתיק חדלות פירעון יכול לבדוק את הסטטוס של התיק באמצעות המערכת המקוונת של הממונה על הליכי חדלות פירעון, כל עוד עומדים על תילם כעת או הסתיימו לפני פחות משלוש שנים. מאמר זה יסביר מהו הליך חדלות פירעון, כיצד הוא מתנהל וכיצד תוכלו לבדוק תיק חדלות פירעון בעצמכם. כל הפרטים במאמר 

 

מהי חדלות פירעון?

חדלות פירעון הינו הליך משפטי בו אדם שמצוי בקשיים כלכליים קשים ואינו יכול לשלם עוד את חובותיו זוכה להסדר חובות מלא או חלקי על מנת שיוכל להשתקם מבחינה כלכלית. חדלות פירעון מוגדרת בסעיפו השני של חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי 2018 כ"מצב כלכלי שבו חייב אינו יכול לשלם את חובותיו במועדם, בין אם מועד פירעונם הגיע ובין אם לאו, או שהתחייבויות החייב, לרבות התחייבויות עתידיות ומותנות שלו, עולות על שווי נכסיו". כלומר, אדם שמצוי בחדלות פירעון הוא אדם שאינו יכול לשלם את חובותיו במועד פירעונם המקורי או אדם שסך חובותיו גבוהים משווי נכסיו.

למעשה, המושג 'חדלות פירעון' החליף את המושג 'פשיטת רגל', שהרי 'פשיטת רגל' לרוב מקושרת לקונוטציות שליליות ומאיימות מאוד. לכן, בחרו המחוקקים לשנות את הסטיגמה הכרוכה בפשיטת הרגל באמצעות שינוי השם ובאמצעות כתיבתו של חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, שהפך את ההליך לידידותי יותר עבור חייבים המצויים בחובות עמוקים.

בסעיפו הראשון של חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי מפרט את מטרת החוק תוך מתן דגש על רווחתו של החייב –

"1.  חוק זה נועד להסדיר את פירעון חובותיו של חייב שהוא יחיד או תאגיד, הנמצא או העלול להימצא במצב של חדלות פירעון, במטרה –

(1)  להביא ככל האפשר לשיקומו הכלכלי של החייב;

(2)  להשיא את שיעור החוב שייפרע לנושים;

(3)  לקדם את שילובו מחדש של חייב שהוא יחיד במרקם החיים הכלכליים".

 

כפי שניתן לראות, חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי מקדם את המטרה לשקם את החייב לצד השאת החוב שיוחזר לנושים.

חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי חל רק על חייבים שהכריזו על פשיטת רגל אחרי 15.09.2019. כל חייב שהכריז על פשיטת רגל לפני תאריך זה יטופל בהתאם לפקודת פשיטת הרגל ולא לפי החוק החדש.

 

כיצד מתנהל הליך חדלות פירעון?

הליך חדלות פירעון אינו הליך פשוט – מדובר בהליך בן מספר שלבים שנמשך כארבע שנים.

ראשית, הוא מתחיל בכך שהחייב או הנושה שלו מגישים בקשה לחדלות פירעון עבור החייב, אשר תוגש לסמכות המתאימה שנקבעת בהתאם לגובה החובות – רשות ההוצאה לפועל או הממונה על הליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי. אם הסמכות הרלוונטית תראה זאת לנכון, היא תוכל להעניק צו לפתיחת הליכים.

בשלב השני, החייב יתבקש לעמוד בסנקציות ולדווח על כל הכנסותיו וחובותיו. המטרה של שלב זה היא לסייע לנאמן לבנות מתווה לשיקום כלכלי בהתאם לנסיבותיו האישיות של החייב, לצד הדרישה מהחייב להוכיח את מחויבותו להליך. באותה תקופה, החייב יתבקש להעביר לנאמן שמונה עבורו את כל המסמכים הרלוונטיים לבקשתו, ולציית לסנקציות שהוטלו עליו, קשות ככל שיהיו.

אם יימצא כי החייב מתאים להליך ועומד בקריטריונים השונים, הוא יקבל מתווה לשיקום כלכלי שכתב הנאמן ויידרש למלא אותו במשך שלוש שנים.

בכפוף לעמידתו בתנאי המתווה ולאחר שלוש שנים, החייב יקבל צו הפטר שפוטר אותו באופן מלא או חלקי מחובותיו. תוכלו למצוא מידע מפורט על הליכי פרעות חדלון כאן.

 

כיצד ניתן לבצע בדיקת תיק חדלות פירעון?

כל הליך חדלות פירעון שנפתח בגין חוב הגבוה מ- 150,000 ₪, יטופל על ידי הממונה על הליכי חדלות פירעון ושיקום כלכלי, ולכן פרטים על התיק ניתן למצוא באתר הממונה שנמצא באתר משרד המשפטים.

 

מי יכול לבדוק תיק באתר?

המידע באתר נגיש לכולם, מלבד מספר תחומים שרק הגורמים שיכולים לראות אותם הם בעלי עניין בתיק שמחזיקים בשם משתמש וסיסמא כמו החייב, נושה שהגיש תביעת חוב וכל אדם שמחזיק בתפקיד בתיק (הנאמן, לדוגמא).

 

איזה מידע אוכל למצוא באתר?

  • הסטטוס של התיק.
  • מספר התיק אצל הממונה.
  • מספר התיק אצל הוצאה לפועל.
  • מספר התיק בבית המשפט.
  • פרטיו של החייב.
  • פרטיו של בעלי התפקיד בתיק.
  • המסמכים המשפטיים הרלוונטיים לתיק (חלקם מוגנים על ידי שם משתמש וסיסמא).
  • דו"ח תנועות כספיות (מוגן על ידי שם משתמש וסיסמא).
  • תארכי הדיונים בבית המשפט.
  • רשימה שכוללת את כל תביעות החוב בתיק (מוגנת על ידי שם משתמש וסיסמא).

 

קיבלתי צו הפטר לפני כמה שנים, האם אוכל לראות את התיק באתר?

רק תיקים שנסגרו לפני פחות משלוש שנים יופיעו באתר.

 

מדוע התיק שלי לא מופיע באתר?

כאמור, ייתכן כי הוא נסגר לפני יותר משלוש שנים. אפשרות אחרת הינה כי הבקשה שהגשתם עדיין לא הבשילה לכדי צו פירוק, צו פתיחת הליכים או צו כינוס, ולכן אינה מופיעה באתר.

 

עורך דין חדלות פירעון

הדבר האחראי ביותר שתוכלו לעשות כאשר אתם מתמודדים עם חובות כלכליים עמוקים הוא לפנות לייעוץ אצל עורך דין המתמחה בחדלות פירעון. עורך דין המתמחה בתחום יוכל לעשות לכם סדר בנושא, ולסייע לכם למצוא את אפיק הפעולה הנכון ביותר עבורכם על מנת שתוכלו להשתקם ולחזור למסלול חיים תקין.

משרד עורכי הדין ינובסקי מיסקביץ' מתמחים בדיני חדלות פירעון והוצאה לפועל וישמחו להעניק לכם ליווי אישי, אמין ואיכותי, כך שיחדיו נוכל למצוא את הפתרון המתאים ליציאה מחובותיכם. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
תוכן העמוד:
תום לב בהליך חדלות פירעון

כשאדם פרטי נכנס לחובות, ישנה אפשרות שלא יהיו לו מספיק נכסים בכדי לכסות את התחייבויותיו הכספיות. זהו מצב המאופיין בחוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי, התשע״ח-2018

קרא עוד »
פירוק חברה חדלת פירעון

פירוק חברה חדלת פירעון מתקיים כאשר סך הכנסותיה של חברה, נמוך מסך חובותיה, כך שלחברה אין כל דרך לשלם לגורמים להם היא חייבת כסף (הנושים)

קרא עוד »
דילוג לתוכן