הסכם גירושין

איש מאיתנו לא חושב על הרגע שבו יגיעו הנישואין לקיצם כל עוד הם רק התחילו. ועדיין –  אחד מכל ארבעה זוגות בישראל מתגרש, כאשר קרוב ל-30% מכלל הזוגות המתגרשים נישאו באותה השנה. הסיבות לאחוז הגירושין הגבוה שונות ומגוונות:

חוסר התאמה לאורך הדרך וככל שמחויבויות הנישואין מתהדקות, היקלעות למצב כלכלי קשה או שוחק, משברים אישיים וטראומתיים הגורמים לנסיגה ביחסים המשותפים והרומנטיים, בגידה, התמכרות ועוד. הסכם גירושין הוא דרך נאותה לסיום חיי הזוגיות בהסכמת הצדדים ונחשב כיום לדרך המשפטית האידיאלית לניהול תהליך הגירושין.

 

מהו הסכם גירושין?

בני זוג שמחליטים להתגרש, מחויבים על פי חוק לפנות לתהליך גישור עוד לפני שיוכלו לפתוח תיק בבית המשפט. המטרה היא להגיע להסכמות הדדיות בנוגע להתחייבויות, הרכוש, הילדים, הנכסים, העסקים ויתר התחומים תוך קיצור זמני ניהול הליך גירושין וחיסכון עלויות משפטיות.

ניסוח הסכמי גירושין מצריך וותק רב בעולם המשפט וכן ידע עצום וניסיון מצטבר בניהול מגוון גדול של תיקים, על אחת כמה וכמה לאור העובדה שיש השפעה לניסוח, התיאורים והכוונות בתוך ההסכם. אם הדברים אינם מנוסחים באופן ברור וחד משמעי וניתן לייחס להם פרשנות אחרת, קיים סיכוי שהאינטרס האישי של אחד הצדדים ייפגע.

ממה מורכב ההסכם גירושין?

ההסכם כמו כל חוזה משפטי כגון הסכם ממון, ייערך בהתאמה לנסיבות האישיות של המקרה ויחולק לשלושה חלקים מרכזיים שבדרך כלל מאפיינים הסכמי גירושין:

חלוקת הרכוש – חלק ההסכם שדן בחלוקת הרכוש שנצבר לבני הזוג לאורך חיי הנישואים. על בני הזוג להכין רשימה ובה כל הרכוש שבבעלותם ולהגיש אותה לעורך הדין. כעת יש להחליט במשותף לגבי חלוקת הרכוש והנכסים, הרכבים, חשבונות הבנק, זכויות פנסיוניות, זכויות סוציאליות, זכויות בעסק ועוד.

קביעת המשמורת על הילדים – חלק ההסכם שדן בהסדר המשמורת מול עורך דין גירושין. הזוג יכול להחליט על משמורת מלאה לאחד ההורים והסדרי ראייה להורה השני, משמורת משותפת וכו'. המטרה היא ליצור חלוקה הוגנת, שווה ומתאימה של המשמורת בין בני הזוג.

קביעת תשלומי מזונות – חלק ההסכם שדן בגובה דמי המזונות בעבור גידול הילדים ויוחלט בהתאמה לתנאי המשמורת שנקבעו בין בני הזוג וצרכי הילדים. עורך דין משפחה יפרט בתוך הסכם הגירושין את גובה הסכום שיש לשלם מידי חודש, את אופן העברת התשלום ואת המועד הקבוע שבו יש להעביר את הסכום.

בנוסף יופיעו בהסכם מנגנונים לגבי טיפול בקטינים המשותפים, הוצאת הקטינים מחוץ לחוץ לארץ, הגירה בתוך הארץ, אזור מגורים, חינוך הקטינים, זמני שהות, הסעות הילדים, קיזוזים וגמר חשבון בין הצדדים ועוד.

 

אישור ההסכם בבית המשפט – קבלת תוקף של פסק דין

הסכם הגירושין יקבל את תוקפו המשפטי המחייב רק לאחר שקיבל לכך אישור מטעם בית הדין למשפחה או בית הדין הרבני. יש להגיש בקשה מתאימה מטעם עורך דין משפחה וגירושין לבית המשפט, שבעקבותיה ייקבע תאריך לדיון. בדיון יבקש בית המשפט לוודא ששני הצדדים מבינים את משמעותו המשפטית של ההסכם, את תוכנו והשלכותיו וכן יוודא שביצוע חתימתם על ההסכם בוצעה מרצונם הטוב והחופשי, מבלי שאיש כפה עליהם לעשות זאת או הפעיל לחץ כנגדם.

בדיון רשאי השופט לדון בסעיפים מתוך ההסכם ולהפנות לצדדים שאלות. אם יש צורך, ידרוש השופט לערוך תיקונים בהסכם על מנת לקבל את האישור. זוהי סיבה נוספת לחשיבותו של עורך הדין המקצועי והמנוסה, על מנת שלא יחולו טעויות ועיכובים בקבלת האישור להסכם.

 

מחיר הסכם גירושין 

אז כמה עולה הסכם גירושין? זו שאלה שקשה לענות עליה, משום שלכל הסכם גירושין מחיר משלו שנקבע בהתאם לתוכן החוזי, מורכבות העבודה וניהול המשא ומתן בין הצדדים מטעם עורך הדין. סוגי ההסכמים משתנים זה מזה בהתאם לנסיבות והמאפיינים של חיי הזוגיות המשותפים, מה שמשפיע על המחיר.

לדוגמה – הסכם גירושין של הורות משותפת בלבד, הסכם גירושין ללא הסכמה, הסכם גירושין ללא ילדים, הסכם גירושין ללא ילדים וללא רכוש ועוד. בנוסף נדרש עורך הדין לנהל הליך גישור מתוך מומחיות ושנות ניסיון, כך שהתעריף עשוי לעלות בהתאם.

כמו כן על עורך הדין לבדוק ולהעריך את שווים של הנכסים הקיימים ולנקוב בהם בתוך ההסכם: דירת מגורים, קרנות פנסיה, נדל"ן בחו"ל, שווי אופציות ומניות, נכסים מורכבים כמו עסקים, חברות ושותפויות ועוד. ככל שישנו יותר רכוש, כך נדרש עורך הדין להיקף עבודה גדול יותר.

כמו כן, ככל שקיימים יותר ילדים כך עולה המורכבות והרגישות של ההסכם. המפגשים עשויים להיות מלאי אמוציות ומטלטלים בעיקר כשיש צורך לעמוד על הצרכים של כל אחד מהילדים ולקבוע את המענה המתאים על פי הגיל.

נוסח הסכם הגירושין הסופי הוא תוצאה של תהליך מורכב שבו מטבע הדברים מתקיימים פשרות וויתורים על חשבון נושאים אחרים וכן קביעות שימנעו הסתייגויות מהסכם זה בעתיד.

 

האם הסכם גירושין ניתן לביטול?

ברור ומובן שהסכם גירושין הוא חוזה חתום ומחייב לכל דבר ועניין, אך האם יש דרך לחזור ממנו בהמשך הדרך? ובכן, מדובר בתרחיש די נדיר אך אפשרי במקרים מסוימים. מהרגע שמקבל ההסכם את האישור הוא מקבל תוקף של פסק דין ולפיכך מחייב. אך במקרים שבהם נגרם אי צדק כלפי אחד הצדדים, כאשר מתגלה תרמית, עושק, הטעיה או כפיה – יורה בית המשפט על ביטול ההסכם בכפוף להצגת ראיות והוכחות מתאימות.

אם הטענות אינן מוצדקות מספיק, בית המשפט ידחה את בקשת הביטול. לכן חשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין המכיר את התחום היטב ומעודכן בפסיקה לגבי ביטול הסכמי גירושין או פתיחתם מחדש.

במקרה לדוגמה, גילתה אישה כי הגרוש שלה הינו מתחזה המנהל חיים כפולים עם עשרות נשים במקביל, כולל בתקופת נישואיהם של הזוג. מאחר ומדובר ברמייה בוטה ובפגיעה קשה באמון, החליט בית המשפט לבטל את הסכם הגירושין על מנת לשחרר את האישה ממחויבויותיה כלפי הגרוש ולאפשר לה לעמוד על זכויותיה בעבור העוול הרב שנגרם לה מבחינה נפשית וכלכלית.

 

כשלבני הזוג קיימים חובות פתוחים

נהוג לייצר תנאים בתוך הסכם הגירושין שמפרטים מהם תחומי האחריות של כל אחד מהצדדים לגבי כיסוי החובות. בהסכם אפשר לקבוע מי אחרי לאילו מהחובות, מהו גובה התשלום שעליו לשלם ובאיזה אופן ידאג להסדיר את חובות אלה. הניסוח המשפטי של פרטים אלה חייב להיות ברור במיוחד ועל מנת לקבל את האישור המשפטי להסכם, יש לצרף אסמכתאות מתאימות התומכות בתחומי המחויבות של כל אחד מבני הזוג.

זוגות רבים מתגרשים בשל מצוקה כלכלית קשה ועל כן חשוב מאוד להסדיר את נושא זה בהסכם הגירושין. ככל שהמחלוקות בין בני הזוג גבוהות יותר בפן הכלכלי, כך הם יזדקקו להליך גישור מקצועי ומגוון יותר על מנת לקבוע את נטל החלוקה בצורה שוויונית. עורך דין הסכמי גירושין יוכל להעריך את שווי החוב ולנכות חלק ממנו במידה ויימכרו או ימומשו נכסים מסוימים.

תקופת הגירושין היא רגע מטלטל וקשה נפשית הדורש מעורך הדין לטפל בנושא ברגישות רבה ולהבין לעומק את צרכי הצדדים תוך שהוא מקל עליהם כמה שרק ניתן. עורך דין טוב ומוכשר ניחן גם במיומנות מקצועית וגם בכישורים אישיים שיעזרו לבני הזוג לסיים ביניהם את החיים המשותפים בצורה המתאימה ולזכות להליך הוגן, אחראי ומקצועי שיקנה להם ביטחון משפטי ושקט נפשי.

עורכי דין שלנו בעלי ניסיון רב בתחום עריכת הסכמי גירושין והם ישמחו לעזור גם לכם! ניתן להשאיר פרטים באתר או להתקשר אלינו ל-03-6997292 או לנייד 0547-320707.

צרו קשר עכשיו ואנו נשמח לעזור גם לכם!

הסכם גירושין
הסכם גירושין
לשיתוף המאמר:

לייעוץ עם עו"ד דניאל ינובסקי מלאו טופס עכשיו:

4.9
מבוסס על 183 ביקורות
כתוב לנו ביקורת ב
Google user
Адвокаты, которые работают для своих клиентоа!עורכי דין שעובדים עבור לקוחותיהם
js_loader

אודות המחבר:
עורך דין דניאל ינובסקי

בוגר LL.B בקריה האקדמית אונו בשנת 2007. תחומי ההתמחות של משרד עורכי דין דניאל ינובסקי – חדלות פירעון לרבות אכיפת חיובים, מחיקה וגביית חובות (הוצאה לפועל), פשיטות רגל – חדלות פירעון והסדרי חוב.
למידע נוסף

מידע נוסף בנושא

לקבלת ייעוץ משפטי
חייגו עכשיו!

Google ג גוגל
4.9
מבוסס על 183 ביקורות
js_loader