הסכם שותפות / הסכם מייסדים / הסכם יזמות

במציאות של היום ולאור התפתחויות מרעישות בתחום ההייטק בישראל והעולמי ככלל, יותר ויותר יזמים מגיעים לכדי מסקנה נבונה שליווי משפטי מקצועי על ידי עו"ד חוזים כבר מהצעדים הראשונים של המיזם עלול לסייע ולפטור מגוון בעיות וחילוקי דעות, אשר היו באות לעולם אלמלא נערך הסכם / חוזה שותפות / יזמות המסדיר את היחסים בין יזמים לשותפים לבין החברה / המיזם עצמו וכו'. על כן, בכתבה זו נתייחס בפרט לנתבך של חוזים מסחריים ותפקידו של עו"ד דיני חוזים המלווה את המיזם.

הסכם שותפות / מייסדים / יזמות נועד לצורך הגדרה ומיגור של כל אותם בעיות וחליקוי דעות בין יזמים ושותפים  שצפויים לצוף במשך זמן ולאורך קיום ההסכם בין הצדדים ומטרתו העיקרית של הסכם מסחרי כזה הינה להעניק לצדדים מבעוד מועד ביטחון ופטרון מובנה לכלל המחלוקות או מרביתן שעלולות להתעורר בינם לבין עצמם כחלק מפעילות היומיומית של העסק – המיזם, על כן מומלץ כבר בשלבים ראשוניים של פעילות המיזם להיעזר בעורך דין חוזים המתמחה בתחום חוזים המסחריים.

עו''ד דניאל ינובסקי​
עורך דין דניאל ינובסקי

הסכם שותפות / הסכם מייסדים / הסכם יזמות – מה חייב לכלול :

בטרם נגשים לעריכת הסכם שותפות / מייסדים / יזמות מחייב, על הצדדים ליתן את הדעת לכל אותם הסוגיות החשובות כגון :

 • גובה ההשקעה במיזם שכל צד ישא בה
 • דרכי נהיול המיזם
 • צורת קבלת ההחלטות
 • אופן חלוקת הרווחים שיניב המיזם ככל שיניב
 • דרכי סיום ההסכם
 • פירוק המיזם
 • צירוף שותפים חדשים

הואיל ומדובר בשלב שבו טרם הוסדר סטטוס החוקי של המיזם באחד המסגרות המוקרות ע"פ הדין (כמו חברה בע"מ, שותפות, עוסק מורשה וכדומה), על מייסדים לקבוע גם את צורת התאגדותו של המיזם לכשיקום. יש להדגיש שבשלב זה של פעילות המיזם, המסמך היחיד שמסדיר את היחסים בין שותפים / יזמים ושמקנה הגנה כלשהי על נכסי הצדדים וזכויותיהם במיזם, הינו הסכם מייסדים תקף. מובן שעל עורך דין חוזים המלווה את המיזם להיות בקיא לא רק בתחום החוזים המסחריים בלבד אלא גם בכל הדינים הקשורים לרבות דיני חברות, קניין רוחני וכו'.

חשוב לזכור גם כי חוזה מייסדים שנערך כראוי ע"י עורך דין המתמחה בהסכמי יזמות, הסכמי שותפות והסכמי מייסדים, ניתן לאכיפה בבית משפט ואף מקנה, במקרים מסויים, פתיחתו של תיק הוצאה לפועל (ללא הליך קודם בבית המשפט) כנגד המפר של ההסכם.

למען גילוי נאות נצויין כי, בהתאם לסעיף 23 חוק החוזים (חלק כללי), תשל"ג-1973 "חוזה יכול שייעשה בעל פה, בכתב או בצורה אחרת, זולת אם היתה צורה מסויימת תנאי לתקפו על פי חוק או הסכם בין הצדדים". כלומר אין כל חובה שבדין על האדם לערוך הסכם בכתב (אלא אם החוק מחייב בסוג מסויים של החוזים) או להיעזר בשירותי עורך דין חוזים, אך יחד עם זאת ובכדי לצמצם את האפשרות של אחד השותפים או הצדדים למיזם לפעול על דעת עצמו, לדוגמא לנקוט צעדים בשם המיזם / השותפות בניגוד לרצונם או ללא ידיעתם של יתר השותפים, מומלץ לערוך חוזה מייסדים מקיף ע"י עו"ד בעל הידע והניסיון בתחום חוזה מייסדים וזאת על מנת ללבן, לחדד ולקבוע את הזכויות והחובות של כל שותף / יזם במסגרת מסמך מחייב כדוגמת הסכם יזמים שקוף וברור לכל המשתתפים ואף בכדי לגרום לחוזה להיות כזה שיכלול את שיקוליי כלל המיסדים וידאג לסוגיות רבות עליהן לא תמיד ניתן לשים לב ללא קבלת ייעוץ מקצועי.

למשרד עורכי הדין שלנו ניסיון רב בתחום דיני חוזים ואנחנו מעניקים כל מכלול השירותים עבור יזמים, שותפים ומייסדים, הכולל :

 • ייעוץ ראשוני
 • עריכת הסכמי יזמים, הסכמי שותפים, הסכמי מייסדים
 • ליווי משפטי
 • טיפול בתביעות

לסיום יודגש שחוזים יש לקיים בתום לב כבר מהשלב של מו"מ ועד תומו!

*אין האמור לעיל בכתבה זו מהווה ייעוץ משפטי, כל שימוש במידע המצוי בכתב עת זה הינו באחריות הקורא בלבד.

לשיתוף המאמר:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
Call Now Button