זכאות העובד לקבלת חופשות מחלה

רוב האנשים קמים כל בוקר, מתארגנים ויוצאים לעבודתם. כל יום, אותה עבודה, אותו משרד, אותו מפעל ואותם האנשים.

שגרה נמשכת רוב ימי השנה אצל מספר רב של אנשים באוכלוסייה. ברוב המקומות יש לפחות יום אחד בשבוע של מנוחה, בהרבה ממקומות העבודה יוצאים ליום מנוחה בשבת וחוזרים ביום ראשון בבוקר.

ישנם גם כמה ימים בשנה שבהם העובדים מגיעים לעבודה אך לא עובדים, לעיתים יש להם ימי עיון או ימי היערכות לדברים עתידיים במקומות העבודה שלהם.

 

ישנם מקומות עבודה שיש בהם חופשה ארוכה בחודשי הקיץ, בזמן החופש הגדול של ילדי בית הספר.

והחופשים הנפוצים ביותר, שאליהם יוצאים כמעט כל העובדים בארץ, הם חופשים בעקבות חגים, למשל חופשת חנוכה, פסח, פורים ועוד..

אך ישנם מקרים בהם אתם הולכים לישון בערב, מארגנים את עצמכם ליום עבודה רגיל בבוקר שלמחרת, מכוונים את השעון מעורר לשעה הרגילה, אבל כשאתם קמים בבוקר אתם מגלים שאתם חולים.

בניגוד לתכנונים שלכם, אתם לא ממש יכולים ללכת ליום עבודה רגיל ואתם נאלצים, לשמחתכם או לדאבונכם להישאר בבית ולנוח.

אם קמת חולים בבוקר ומצבכם לא משתפר גם לאחר מספר ימים, אתם וודאי מתחילים לחשוב מה יעשו במקום עבודתכם עם המשכורת שאתם צריכים לקבל על ימים אלה, האם תקבלו משכורת מלאה או שמה יגרעו לכם מהמשכורת בגלל היעדרותכם למרות שאתם לא אשמים והייתם חייבים להישאר בבית.

אך למזלכם, ישנו חוק דמי מחלה שאושר בכנסת בשנת 1976.

 

מהו חוק דמי מחלה?

חוק דמי מחלה הוא חוק שאושר בשנת 1976, החוק מקנה לעובד זכות לקבל דמי מחלה, אם נעדר בעקבות חולי כלשהו ממקום עבודתו.

במהלך ימי השגרה, על כל תקופת זמן מסוימת מקבל העובד יום מחלה, ימי המחלה נאגרים עבורו לתקופה שבה יהיה חולה ויצטרך לממשם.

 

כמה עובד מקבל כדמי מחלה?

אם קמתם בבוקר יום אחד ולא הרגשתם טוב, אך יום לאחר מכן אתם כבר כשירים ויכולים לחזור לעבודתכם, היום הזה יחשב לכם כיום מחלה אך לא תקבלו עליו משכורת בכלל.

אם נשארתם בבית יותר מיום אחד אך פחות מארבעה ימים, זאת אומרת יומיים או שלושה, תקבלו חמישים אחוז ממשכורתכם הקבועה ליום.

אך אם אתם חולים ונשארים בבית לפחות ארבעה ימים, זאת אומרת מיום רביעי והלאה, אתם זכאים לקבל דמי מחלה בסך מאה אחוזים משכרכם ביום רגיל בשגרה. זאת אומרת שאדם שנשאר בבית יותר מארבעה ימים בגלל מחלה, זכאי לקבל משכורת מלאה מהיום הרביעי והלאה. במידה והמעסיק מערים עליכם קשיים – ניתן לפנות אל עו"ד דיני עבודה.

 

מה צריך לעשות כדי לקבל דמי מחלה?

אם אתם נשארים בבית בעקבות מחלה, עליכם להודיע למעביד שלכם עד שלושה ימים מיום שנעדרתם ולהביא תעודת מחלה שעליה יחתום רופא ובה מופיע שמכם, מספר תעודת הזהות שלכם, מספר ימי המחלה שתצטרכו להיעדר, אבחון מחלתכם ופרטי הרופא המטפל.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
תוכן העמוד:
פיטורין כדין ושלא כדין

בדין הישראלי בניגוד לארצות שונות, לא ניתן לפטר עובד בגין כל סיבה שרירותית ובאופן מידי, המחוקק והפסיקה מגנים על העובד וקובעים כי בשלל מקרים יהיה

קרא עוד »
פיטורין כדין ושלא כדין

בדין הישראלי בניגוד לארצות שונות, לא ניתן לפטר עובד בגין כל סיבה שרירותית ובאופן מידי, המחוקק והפסיקה מגנים על העובד וקובעים כי בשלל מקרים יהיה

קרא עוד »
פיצויי פיטורים

למשרדנו ניסיון וידע רב בכל הקשור לתביעת פיצויי פיטורים ודיני עבודה, המגובים בהצלחות רבות גם בבתי הדין לעבודה, וגם בהליכים מקדימים. מניסיוננו, ניתוח מעמיק של

קרא עוד »
הלנת שכר

אדם קם בבוקר, מתארגן והולך לעבודה. לכל אדם יש זמן מסוים בחודש שבו הוא מקבל את התשלום עבור עבודתו באותה תקופת זמן. במהלך השגרה עובד

קרא עוד »
תשלום שכר באמצעות טיפים

תשלום שכר באמצעות תשר (טיפים) ישנה תופעה נפוצה הנהוגה היום בישראל והיא תשלום שכר עובדי ענף ההסעדה, כדוגמת מלצרים, ברמנים, עובדי מטבח, באמצעות תשר (טיפים)

קרא עוד »
דילוג לתוכן