תביעת ביטוח תאונת דרכים: המידע שבאמת חשוב להכיר

כמעט ואין יום בו כותרות הבוקר אינן מדווחות על תאונת דרכים קטלנית שהתרחשה ביממה האחרונה. מימדי התופעה הן בגדר מגיפה, ועל פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בשנת 2019 בלבד התרחשו 12,670 תאונות דרכים בהן היו מעורבים 22,773 כלי רכב.

מספרים אלו מתייחסים אך ורק לתאונות דרכים עם נפגעים – עליהם יש חובה על פי חוק לדווח למשטרת ישראל, ואינם כוללים את כל התאונות "הקטנות" בהן, לשמחתנו הרבה, הפגיעה היא אך ורק ברכוש.

תאונת דרכים כרוכה לצערנו על פי רוב בנזק רב. בין אם הנפגע סובל מנזק פיזי, נפשי או כלכלי, חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים -תשל"ה 1975, קובע מנגנון באמצעותו יכול הנפגע להיפרע מנזקו. במאמר שכאן אנו מבקשים לעמוד על מטרתו של החוק, על אופן הפעלת המנגנון הקבוע בו  ועל אופייה של תביעת ביטוח.

 

חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים – מנגנון ביטוח החובה

עם הגידול הניכר במספר תאונות הדרכים ובניסיון להחיל משטר שיאפשר התמודדות יעילה עימן, חוקק חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים. החוק קובע מנגנון פיצוי ייחודי אשר נפגע הזכאי לתבוע פיצויים במסגרתו – חייב לעשות בו שימוש, ואינו רשאי לתבוע באמצעות תביעת נזיקין רגילה.

במסגרתו של החוק, ובכדי למנוע בירורים משפטיים ארוכים בשאלת האשמה והפיצוי בעקבותיהן,  החוק מטיל חובה על כל אזרח ישראלי  הנוהג ברכב ממונע לבטח את רכבו בביטוח חובה.

המשמעות של הביטוח הינה שבכל מקרה של תאונה, לחברת הביטוח ישנה אחריות מוחלטת על הנזק, מבלי שיש צורך להוכיח אשם. באופן זה, נפגע זכאי לפיצוי בגין נזקיו עקב תאונת דרכים, גם אם התאונה אירעה באשמתו.

נפגע תאונת דרכים שעונה על תנאי החוק, זכאי לקבל פיצוי שיאפשר לו ככל הניתן לכסות על הפסדים שנגרמו לו ואשר יגרמו לו בעתיד בשל הפגיעה בתאונה. הפיצוי יוערך או במסגרת פשרה בין הצדדים או על ידי בית המשפט לפי הנזק הנטען ותוך התחשבות בנסיבות הספציפיות של הנפגע (גילו, עיסוקו, מידת הפגיעה בתפקודו ועוד).

 

תביעת ביטוח תאונת דרכים – את מי תובעים?

אם כן – המקור לפיצוי בכל מקרה של נזק בעקבות תאונת דרכים הינו חברות הביטוח. אבל איזו חברת ביטוח? חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים עונה על שאלה זו באופן חד משמעי:

נהג שנפגע בתאונת דרכים

אדם אשר מעורב בתאונה בהיותו נוהג ברכב מנועי יתבע את חברת הביטוח אשר ביטחה את הרכב בו נהג. גם אם התאונה התרחשה באשמת אדם אחר, עדין תובענת הנהג  תוגש נגד חברת הביטוח שביטחה את הרכב בו נהג.

 

נוסע שנפגע בתאונת דרכים

אדם הנוסע בכלי רכב מנועי המעורב בתאונת דרכים יתבע את חברת הביטוח אשר ביטחה את הרכב בו נסע.

 

הולך רגל שנפגע בתאונת דרכים

אדם שמעורב בתאונת דרכים כהולך רגל יתבע את חברת הביטוח של הרכב שפגע בו. אם מספר רכבים היו מעורבים יכול הולך הרגל לתבוע את כל אחת מחברות הביטוח ואתן כולם יחדיו, לפי שיקולו.

כאשר מדובר בתאונת "פגע וברח", התביעה מוגשת כנגד קרן שהוקמה על ידי המחוקק במטרה להעניק פיצוי כספי לנפגעי תאונות דרכים בהם אין בנמצא מבטח עם ביטוח חובה.

 

מהו המועד להגשת התביעה?

המועד להגשת התביעה הינו קריטי משני היבטים: הגשה מוקדמת מידי או הגשה מאוחרת מידי. הגשה טרם התבררו כל הנזקים וטרם נאמדו, עשויה להניב פיצוי חלקי שאינו מתחשב בנזק מאוחר יותר. לעומת זאת, הגשה מאוחרת מידי עלולה להביא להתיישנות עילת התביעה.

כבכל תביעה נזיקית, עילת תביעה מתיישנת לאחר שבע שנים מהתגבשותה (עילת תביעה של פוליסה פרטית מתיישנת לאחר שלוש שנים). ואולם, גם טרם מועד זה חברת הביטוח עלולה לטעון כי דחיית התביעה מוצדקת בשל שיהוי בהגשתה.

כללי ההתיישנות הינן סבוכים ומורכבים, ולאור החשיבות בהגשת התביעה במועדה, נמליץ בחום להתייעץ בנושא עם עורך דין המתמחה בתחום תאונות הדרכים.

 

התנהלות התביעה

ההסדר הייחודי בחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, והכללים הדיוניים שקבע, הפכו את התביעה בעניין זה לקצרה יותר מאשר תביעת נזיקין רגילה.

לאחר הגשת התביעה, ולאור בקשה של התובע, יכול בית המשפט למנות מומחה / מומחים לקביעת נכותו הרפואית של התובע. נתונים אלו ישמשו בהמשך את בית המשפט בבואו לקבוע את היקף הנזק והנכות התפקודית (מהם ייגזר הפיצוי לו זכאי התובע).

הנכות התפקודית נגזרת מנסיבותיו הספציפיות של התובע, ויש חשיבות רבה לניסיונו ויכולותיו המקצועיות של העורך המייצג בהעלאת טיעונים רלוונטיים לעניין זה.

ראוי לציין כי יש אפשרות לקבל תשלומים תקופתיים עד לסיום ההליך המשפטי ומתן הפיצויים, והכל בתלות בנסיבות הספציפיות של ההליך.

 

מילות סיכום

ישנם היבטים רבים בתחום המשפטי של תאונות דרכים המצריכים מומחיות וידע מקצועי רחב ומעודכן. היבטים אלו משמעותיים ביותר ולכן הצטיינות בהם תבטיח פיצוי מלא בעבור כל אחד מהנזקים שנגרמו לכם. עורכי הדין שלנו מצטיינים בתחומם, וישמחו לעמוד לרשותכם לכל עניין ושאלה.

צרו קשר עכשיו ואנו נשמח לעזור גם לכם!

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
תוכן העמוד:
דילוג לתוכן