התנגדות לצוואה

אם אתם חושדים כי צוואה של אדם קרוב אליכם שנפטר אינה מייצגת את רצונותיו האמיתיים כלפיכם, ייתכן וכדאי לכם להגיש התנגדות לצוואה. אמנם מדובר במצב רגיש ולא נעים, אך ייתכן שאתם זכאים להרבה יותר ממה שקיבלתם בצוואת המנוח.

ועל כן מומלץ לוודא זאת ולהיעזר בעורך דין על מנת לברר מהם זכויותיכם והאם יש לכם עילות סבירות להגשת התנגדות לצוואה.

 

מהו צו קיום צוואה?

על מנת שצוואה תקבל תוקף משפטי, הזוכה (היורש המופיע בצוואה) צריך להגיש בקשה לצו קיום צוואה לרשם לענייני ירושה. את הבקשה הזו עליו להגיש באופן ידני או באופן מקוון, כאשר אם הזוכה מיוצג על ידי עורך דין עליו להגיש את הבקשה באופן מקוון.

כאשר בקשה לקבלת צו קיום צוואה תתקבל אצל הרשם לענייני ירושה, היא תפורסם ברשומות ובעיתונים הרלוונטיים, על מנת שכל מי שמתנגד יוכל להגיש התנגדות לצו קיום הצוואה. 

 

מהי התנגדות?

ניתן להגיש התנגדות לבקשת צו קיום צוואה כאשר למתנגד יש עילה מספקת על מנת לערער על שיקול דעתו של המנוח בעת עריכת הצוואה. למשל, מקרים בהם המנוח לא היה כשיר לפי דין לערוך צוואה, או שהיה נתון להשפעה חיצונית בלתי הוגנת ואפילו התערבות בעריכת הצוואה.

אם התנגדות לבקשת צו קיום צוואה תתקבל, היא תועבר לדיון בבית המשפט לענייני משפחה, על מנת שבית המשפט יכריע על המשך הטיפול בצוואה וחלוקת הנכסים של המנוח. 

 

כיצד ניתן להגיש התנגדות לצוואה?

את הבקשה להתנגדות לקיום צו קיום צוואה, יש להגיש עד ארבעה עשר ימים מיום פרסום הבקשה לצו קיום הצוואה ברשומות רלוונטיות, וכל עוד הצוואה טרם אושרה. הגשת ההתנגדות כרוכה בתשלום אגרה ומילוי הטפסים המופיעים במערכת המקוונת של הרשם לענייני ירושה.

על מנת להתנגד למתן צו קיום צוואה יש להוכיח אחד מן המקרים הבאים או יותר:

  • אותו הנפטר שכתב את הצוואה שהוגשה עבורה בקשה לצו קיום צוואה, ערך צוואה מאוחרת יותר.
  • עריכת הצוואה הייתה תחת לחץ, איומים, השפעה לא הוגנת או אפילו אונס.
  • הצוואה לא משקפת את רצונותיו של המנוח או שהיא פגומה.
  • אחד מן היורשים היה עד לחתימת הצוואה או שהיה חלק פעיל ביצירתה.

 

מה ניתן לעשות אם הצוואה כבר אושרה?

אם צו קיום הצוואה כבר ניתן ולא התנגדתם אליו במועד המוקצב להתנגדות ואתם עדיין מעוניינים לערער על הצוואה, בידיכם שתי אפשרויות אחרות: בקשה לביטול צו קיום צוואה ובקשה לתיקון צו קיום בקשה. 

 

ביטול או תיקון צו קיום הצוואה

כל אדם שנפגע מצו קיום צוואה או זוכה המופיע בצוואה, זכאי להגיש בקשה לביטול או תיקון צו קיום הצוואה. כעיקרון, ביטול או תיקון צו קיום צוואה הינו הליך חריג, בין היתר בשל הזמן שעבר מאז פרסום צו קיום הצוואה ברשומות, שייתכן שפגע ביכולותיהם של הצדדים למצוא ראיות שיגנו על טענותיהם. לצורך העניין, בדרך כלל איחור של למעלה מעשר שנים ייחשב כשיהוי בלתי סביר. 

אם הרשם מצא לנכון להביא את הדיון בביטול או בתיקון צו קיום הצוואה לבית המשפט, אזי בית המשפט יערוך דיון בנושא ויפסוק כיצד יש לפעול. 

 

ליווי על ידי עורך דין המתמחה בהתנגדות לצוואה 

אם אתם שוקלים להתנגד לבקשת צו קיום צוואה, מומלץ בחום כי תיעזרו בייעוץ משפטי המתמחה בדיני משפחה וירושה. חשוב שתתייעצו עם עורך דין אם יש לכם עילה תקפה להתנגד לצוואה או או שההתנגדות הזו תעלה לכם במשאבים כלכליים ונפשיים.

 

עורך דין מיומן שמכיר בדיני הירושה

עורך דין מיומן שמכיר היטב את דיני הירושה יידע לזהות פגמים בכתב הצוואה ובכך לסייע לכם למצוא עילות רלוונטיות להתנגדות לצוואה.

 

אל תוותרו על מה שמגיע לכם

אם אתם חשים כי נעשה לכם עוול וכי צוואת המנוח לא משקפת את המגיע לכם, אנחנו מזמינים אתכם ליצור קשר עם עורך דין על מנת לוודא כי כל הזכויות שלכם מתממשות וכי לא נגזל מכם רכוש ונכסים אליהם אתם זכאים.

 

סיכום

מצאתם את עצמכם נפגעים מצוואה של אדם קרוב? משרד עורכי הדין ינובסקי מיסקביץ' מתמחים בדיני ירושה ומזמינים אתכם ליצור קשר בהקדם האפשרי על מנת שנוכל ללוות אתכם במאבקכם המשפטי הצודק. זכרו – אין תחליף לידע ולניסיון משפטי, ולכן מומלץ להגן על זכויותיכם באמצעות משפטנים מומחים ולא להקל בחשיבות ובמשמעות שיש להתנגדות לצוואה על חייכם. 

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
תוכן העמוד:
דילוג לתוכן