עורך דין ירושות

אנשים רבים עובדים כל חייהם על מנת לפרנס את עצמם ואת משפחתם. בהתאם לכך, רוב האנשים ירצו לדעת כי בבוא בעת, נכסיהם יועברו למשפחתם או לכל מקום אחר שימצאו לנכון, כך שעמל חייהם לא ירד לטמיון. בדיוק לשם כך, מומלץ להיעזר בעורך דין ירושות בכל הליך שקשור לירושות וצוואות, כך שתוכלו לוודא כי כל צעדיכם מסונכרנים עם החוק הקיים ומותאמים לצרכיכם וצרכי משפחתכם.

 

דיני הירושה בישראל

כפי שרובנו יודעים, ירושה הינה כל דבר שמנוח מעביר לאדם אחר, אחד או יותר, לאחד שהוא נפטר. הירושה יכולה להיות נכס פיזי, כמו כספים, נדל"ן, מיטלטלין ועסק, ועשויה להיות גם לא מוחשית, כמו חובות, קניין רוחני וכו'.

ברוב המקרים, ירושה ניתנת בהתאם להוראות צוואתו של האדם המנוח, שבאמצעותה הוא קובע כיצד יחולקו הנכסים שבבעלותו. עם זאת, חשוב לדעת שיש מקרים רבים בהם ירושה לא תחולק בכזו קלות, בין בשל היות תוכן הצוואה לא חוקי, כתוב בצורה בעייתית או עמומה, או שאפילו לא נכתב מלכתחילה.

מאמר זה יתייחס למקרים המורכבים יותר של דיני הירושות והצוואות, ויסביר כיצד ניתן להיעזר בעורך דין על מנת לפתור את הסוגיות השונות, כך שתוכלו להבטיח כי תקבלו את הנכסים שמגיעים לכם, ושתדעו כי יקירכם המנוח לא עמל כל חייו לחינם.

 

ירושה על פי צוואה

כאמור, הירושה המוכרת לכולנו היא ירושה שניתנת לפי צוואה. ישנם מספר סוגים של צוואה (צוואה בכתב, צוואה בעל פה, צוואה באמצעות עדים וצוואה בפני רשות) אך כולם משרתים את אותה התכלית – תיעוד רצונותיו של כותב הצוואה על מנת שיקבלו ביטוי ממשי לאחר מותו.

כל עוד צוואה נכתבה כחוק, היא תשמש כמסמך משפטי תקף ותוצא לפועל באמצעות צו קיום צוואה, שהוא צו שמורה על הוצאתה לפועל של הצוואה. אם אתם מוצאים את עצמכם נפגעים מקיום הצוואה, אתם רשאים להגיש התנגדות לצוואה, בשל אחת או יותר מהעילות הבאות –

  • המנוח ערך צוואה מאוחרת יותר ומעודכנת יותר, שלא מופיעה בצו קיום צוואה;
  • הצוואה נערכה תחת לחץ, איומים או השפעה בלתי הוגנת אחרת, שהשפיעה על המנוח לכתוב צוואה שאינה מדויקת;
  • אחד מהיורשים היה חלק מעשיית הצוואה או היה עד לחתימתה;
  • הצוואה הינה פגומה או שאינה משקפת את הרצון האמיתי של המנוח.

אם אתם מעוניינים להגיש התנגדות לצוואה, מומלץ בחום לעשות זאת בליוויו של עורך דין ירושות, מהסיבה הפשוטה שהתנגדות לצוואה היא הליך משפטי לכל דבר ועניין והיא גוררת עמה דיון בבית המשפט לענייני משפחה.

לכן, חשוב מאוד להיוועץ מבעוד מועד עם עורך דין ירושות היות ומדובר בטיעונים משפטיים שקשה להוכיח, ומצריכים לרוב ידע משפטי ענף.

 

ירושה על פי דין

ירושה על פי דין הינו מונח שמתייחס למצב בו מנוח לא הותיר אחריו צוואה חוקית, ובהתאם לכך הירושה תיקבע לפי חוק הירושה. כך, נקבעת הירושה לפי סדר קדימות כפי שהוא מופיע בחוק הירושה – ילדי המנוח קודמים בזכאותם לירושה לכל שאר הקרובים, והוריו וילדיהם קודמים בירושה להורים של הוריו ולילדים שלהם. סדר קדימות זה עשוי להשתנות במקרה שבו חלק מן היורשים נפטרו גם הם.

ישנם כמה "חורים" בדיני הירושה שאינם מוסדרים עד תום ועל כן מצריכים התייחסות משפטית פרטנית, כמו מקרים שבו המנוח היה בזוגיות ידועה בציבור, שיש לו מספר ילדים ממספר בנות זוג, שיש לו אנשים שקרובים אליו אך הם אינם קרובי משפחה, ועוד.

כל אלו יצריכו התייחסות מיוחדת, ועל כן במקרים כאלו – יותר מאחרים – מומלץ להיעזר בעורך דין ירושות בשביל לנסות להשיג את הירושה המגיעה לכם, גם אם אינכם צאצאיו הישירים של המנוח או שהייתם נשואים לו. מדובר במקרים מורכבים ביותר, ולכן האפשרות הטובה ביותר בשבילכם היא לשכור את שירותיו של עורך דין המתמחה בנושא.

 

כתיבת צוואה

כעיקרון, החוק אינו מחייב את כותבי הצוואה להיעזר בעורך דין, כך שכל אדם יוכל לעשות זאת ללא עלות. עם זאת, היעזרות בעורך דין לשם כתיבת הצוואה הוא צעד נבון ביותר, ובייחוד אם מצבכם המשפחתי קצת יותר מורכב.

ירושות הינו נושא שמוביל לא פעם לסכסוכים משפחתיים, וככותבי צוואה יש להניח כי זה הדבר האחרון שתרצו שיקרה עם הירושה שאתם מעניקים למשפחתכם. לכן, כתיבת צוואה בליווי עורך דין ירושות וצוואות הינו צעד שאינו רק חכם משפטית, אלא גם מתחשב במשפחתכם וביקיריכם, כיוון שבאמצעות עורך דין תוכלו לכתוב צוואה מפורטת ומנומקת שלא תותיר מקום לחורים משפטיים או לאי הבנה.

 

עורך דין ירושות

כפי שניתן לראות ממאמר זה, יש יתרונות רבים בהעסקת עורך דין המתמחה בדיני ירושות וצוואות כאשר אתם עוסקים בתחום. בראש ובראשונה, מדובר בתחום משפטי, שמן הראוי שאדם בעל הכשרה משפטית יעסוק בו. אמנם רבים מהליכים אלו ניתן לבצע ללא עורך דין, אך זכרו שכל טעות עשויה לגרור אתכם למאבק משפטי מתמשך שיגרור מכם משאבים כספיים ונפשיים רבים.

כמו כן, מדובר בתחום שמעלה רגשות רבים, ובלא מעט מקרים גם מסכסך בין בני משפחה. היעזרות בדמות נייטרלית כמו עורך דין עשויה להקל על התהליך ולתווך בין הצדדים, ואף למנוע סכסוכים מסוג זה.

בבואכם לכתוב צוואה או לפנות לכל הליך שנוגע לירושה, מומלץ להיעזר בעורכי דין המתמחים בתחום. משרד עורכי הדין ינובסקי מיסקביץ' ישמח לעמוד לשירותכם על מנת שנוכל להעניק לכם ליווי משפטי איכותי ויסודי, תוך מתן דגש על העמדת צרכיכם ורצונותיכם כלקוחות במקום הגבוה ביותר.

צור קשר עכשיו לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי:
תוכן העמוד:
דילוג לתוכן